Share/Save/Bookmark

کد مطلب :83800
تاریخ انتشار : سه شنبه 3 حمل 1400 ساعت : 12:37:05

تعیین جریمه جدید به کارگیری از نیروی کار خارجی غیرمجاز در ایران در سال ۱۴۰۰

مدیرکل اشتغال اتباع خارجی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران از تعیین جریمه جدید کارفرما برای استفاده از نیروی کار خارجی غیرمجاز در این کشور در سال ۱۴۰۰ خبر داده است.

در یک اعلامیه روابط عمومی اداره کل اشتغال اتباع خارجی ایران به نقل از محسن ابراهیمی، مدیرکل این اداره آمده است: "با توجه به تعیین حداقل دستمزد روزانه  در سال ۱۴۰۰ به مبلغ ۸۸۵ هزار و ۱۶۵ ریال(88 هزار و 515 تومان)، مطابق با بند ج ماده ۱۱ قانون تنظیم بخشی از درآمدهای دولت، هر کارفرمایی که به صورت غیر مجاز از نیروی کار خارجی استفاده نماید و یا در مشاغلی به جز شغل تعیین شده در پروانه کار اقدام نماید، به ۵ برابر حداقل دستمزد یعنی ۴ میلیون و ۴۲۵ هزار و ۸۲۵ ریال(442 هزار و 582 تومان) برای هر روز اشتغال جریمه می شود".

وی افزوده است: در صورت استنکاف از پرداخت این جریمه، کارفرما مطابق با ماده ۱۸۱ قانون کار به محاکم قضایی معرفی می گردد.

این در حالی است که ده‏ها هزار نیروی کار غیرمجاز افغانستانی در جمهوری اسلامی ایران مشغول به کار هستند. علی‏رغم بازگشت و یا اخراج اجباری مهاجرین غیرمجاز افغانستانی در ایران به کشور، هنوز روند ورود غیرقانونی شهروندان کشور به ایران ادامه دارد.

در خبری دیگر، به گفته مدیر کل اشتغال اتباع خارجی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران، طی سال 1399 به کارگیری 2545 ​تبعه خارجی با ملیت های مختلف در این کشور بررسی و تصمیم گیری شده است.

این درخواست‏ها در ‌سی و نهمین نشست هیئت فنی مرکزی اشتغال اتباع خارجی ایران با حضور نمایندگان، اعضای هیئت و کارفرمایان شرکت های بزرگ خارجی مقیم این کشور برگزار و در مورد درخواست‏های این شرکت‏ها تصمیم گیری شد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد