Share/Save/Bookmark

کد مطلب :84211
تاریخ انتشار : دوشنبه 30 حمل 1400 ساعت : 10:26:08

رئیس جمهور غنی: نقش سازمان ملل در تعامل ایران و آمریکا برای صلح افغانستان حیاتی است

رئیس جمهور غنی، نقش سازمان ملل متحد را در تعامل کشورهایی همچون ایران و آمریکا که رابطه مستقیمی ندارند، حیاتی دانست و گفت: در این صورت می‌توان به افغانستانی مستقل، متحد و بی‌طرف دست یافت.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشورمان روز یکشنبه در گفت‌وگو با شبکه خبری سی ان ان در پاسخ به این سوال که آیا نگران سقوط دولت افغانستان در پی حمله طالبان پس از خروج نیروهای آمریکایی و ناتو نیستید، اظهار کرد: خیر، در دو سال گذشته بیش از  ۹۵ درصد عملیات‌ها توسط نیروهای امنیتی و انتظامی افغانستان انجام شده است.

وی افزود: در صحبت‌هایی که با بایدن رئیس جمهوری آمریکا و آنتونی بلینکن وزیر خارجه وی داشته‌ام، فصل جدید همکاری تعریف کردیم. همکاری از زمینه دفاعی و امنیتی به زمینه اقتصادی، انسان‌دوستانه و همچنین سیاسی سوق داده شده است.

رئیس جمهور غنی ادامه داد: همچنین اکنون حاکمیت ما اکنون برجسته شده است، چرا که وقتی شما یک حجم انبوهی از حضور نیروهای بین‌المللی را داشته باشید، ناچارید در برخی موارد با آنها هم نظر شوید.

اشرف غنی اضافه کرد: اکنون تصمیم‌گیری به عهده ما است تا اقدام کنیم. منطقه اکنون نیازمند دیدن واقعیت است. آمریکا اینجا برای رقابت با قدرت‌های بزرگ نبود یا طرح بلند مدتی برای درگیری با قدرت‌های دیگر نداشت.

وی تصریح کرد: مایل هستیم که افغانستان به طور دائمی وضعیت بی‌طرف داشته باشد. بی‌طرفی دائمی از سوی منطقه و جامعه بین‌المللی به رسمیت شناخته شود. این اقدام، به ما فرصتی می‌دهد که از تبدیل شدن افغانستان به عرصه جنگ نیابتی در منطقه جلوگیری کند.

رئیس جمهور غنی تاکید کرد: من از دولت بایدن قدردانی می‌کنم که تاکید کرد سازمان ملل متحد اکنون باید نقش حیاتی برای تسهیل فرایند صلح را در دست گیرد.

بایدن تصریح کرد: این موضوع، به ما اجازه می‌دهد کشورهایی همچون ایران که ارتباط مستقیمی با آمریکا ندارند، قادر باشند تا با یکدیگر تعامل کنند تا بتوانیم به اهدافمان یعنی داشتن یک حاکمیت، استقلال، مرتبط، متحد و افغانستان بی‌طرف دست یابیم.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد