Share/Save/Bookmark

کد مطلب :84218
تاریخ انتشار : دوشنبه 30 حمل 1400 ساعت : 18:26:05

وعده‌های رییس جمهور به دانشگاه بامیان عملی نشد

محمد اشرف غنی، رییس‌جمهوری کشور چه در زمان کارزارهای انتخاباتی‌اش و چه پس از آن در سفرهای خود به بامیان، وعده‌هایی را برای مردم این ولایت داده است که مهم‌ترین آن رهایی بامیان از «زندان جغرافیایی» بود. در کنار سایر تعهداتی که آقای غنی برای بامیان کرده بود، توزیع شهرک برای استادان، ایجاد دانشکده طب، هموارکاری صحن دانشگاه و همین‌طور آسفالت جاده‌ این دانشگاه نیز از وعده‌هایی بود که تاکنون عملی نشده است.

شماری از شرکت‌های ساختمانی خصوصی در بامیان، در ادامه‌ کمک‌های قبلی و اقدامات رضاکارانه‌ خود به دانشگاه بامیان، تصمیم گرفته‌اند تا افزون بر هموارکاری محوطه‌ دانشگاه، جاده‌ها‌ی فرعی آن را نیز ترمیم و هموارکاری کنند. افضل نوری، مسوول اتحادیه شرکت‌های ساختمانی در بامیان، حین آغاز هموارکاری ساحه‌ دانشگاه گفت که قرار است در این مرحله‌ی از کمک‌ها، «لات سوم» جاده دانشگاه این ولایت ساخته شود. آقای نوری افزود که این سومین دور از کمک‌های اتحادیه شرکت‌های ساختمانی به دانشگاه بامیان است. پیش از این اتحادیه شرکت‌های ساختمانی در بخش‌های تخلیه فاضلآب خوابگاه پسرانه،دو هزار و ۵۰۰ چوکی نیز برای دانشگاه بامیان کمک کرده است. طبق معلومات آقای نوری، هزینه‌ مجموعی این کمک‌ها حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار افغانی برآورد شده است.

مسوولان دانشگاه بامیان ضمن استقبال از حمایت رضاکارانه‌ شرکت‌های ساختمانی، خواستار کمک از سوی سایر افراد و نهادهای کمک کننده نیز شده‌اند. عبدالعزیز محبی، رییس دانشگاه بامیان می‌گوید که شرکت‌های ساختمانی به‌جای حمایت نقدی، تعهد کرده‌اند تا جاده‌های فرعی داخل دانشگاه را هموارکاری و ترمیم کنند. همین‌طور آقای محبی افزود که شماری از افراد و چهره‌های سیاسی، وعده‌هایی چون ساخت یک مرکز تحقیقاتی و کتابخانه‌ معیاری نیز برای دانشگاه بامیان داده‌اند که امیدوار است در آینده‌ی نزدیک این تعهدات عملی شوند.


وعده‌های رییس‌جمهور برای دانشگاه بامیان عملی نشده است
محمد اشرف غنی، رییس‌جمهوری کشور چه در زمان کارزارهای انتخاباتی‌اش و چه پس از آن در سفرهای خود به بامیان، وعده‌هایی را برای مردم این ولایت داده است که مهم‌ترین آن رهایی بامیان از «زندان جغرافیایی» بود. در کنار سایر تعهداتی که آقای غنی برای بامیان کرده بود، توزیع شهرک برای استادان، ایجاد دانشکده طب، هموارکاری صحن دانشگاه و همین‌طور آسفالت جاده‌ این دانشگاه نیز از وعده‌هایی بود که تاکنون عملی نشده است.

عبدالعزیز محبی، رییس دانشگاه بامیان می‌گوید که هرچند تلاش‌های رهبری دانشگاه برای ایجاد دانشکده‌ طب جریان دارد؛ اما در گام نخست، داشتن زیربنا و یک کلینیک، از پیش‌نیازهای ایجا این دانشکده است. به گفته‌ آقای محبی، در حال حاضر نه ساختمان موجود است و نه هم کلنیک. با این حال، آقای محبی می‌گوید که از جمع وعده‌های رییس‌جمهور غنی برای دانشگاه بامیان، هیچ‌کدام آن تاکنون عملی نشده است. محبی هم‌چنان تأکید می‌کند که پس از تعهدات رییس‌جمهور، اداره دانشگاه به همکاری ریاست شهرسازی و اراضی دیزاین پروژه داخل دانشگاه را به اداره علمیاتی ریاست جمهوری سپردند؛ اما تاکنون از آن خبری نیست.

دانشگاه بامیان با بیش از بیست سال سابقه و داشتن نزدیک به هشت هزار دانش‌جوی برحال، در یک تپه‌ خاکی در مرکز شهر واقع شده است. دانشگاه بامیان افزون بر نداشتن آب و فضای سبز، محوطه و جاده‌ منتهی به آن نیز خاکی است. در تابستان‌‎ها گرد و خاک ناشی از عبور و مرور وسایط نقلیه، دانش‌جویان را اذیت می‌کند. رقیه نظری، دانشجوی سال سوم زراعت در دانشگاه بامیان می‌گوید که نبود آب، خوابگاه و فضای سبز، از عمده‌ترین مشکلاتی اند که بیش‌ترین رنج را بر دانشجویان بامیان تحمیل می‌کند. رقیه اما ضمن قدردانی از شرکت‌های ساختمانی خصوصی در بامیان، اظهار خوشحالی می‌کند که پس از هموارکاری ساحه دانشگاه، زمینه برای سرسبز ساختن فضای این دانشگاه نیز برابر خواهد شد. این دانشجوی دانشگاه بامیان می‌گوید که نبود فضای سبز و محلی برای مطالعه، نبود مرکز تحقیقاتی و سایر نیازمندی‌ها، سبب شده تا دانشجویان به محض رخصت شدن از صنف، به اتاق‌های شان بروند. به باور وی، داشتن این موارد، از لازمه‌های یک نهاد اکادمیک می‌باشد تا فضای دانشگاه راکد و خالی از گفتمان و بحث‌های علمی نباشد.

با این حال، رسیده‌گی نشدن به این چالش‌ها و ده‌ها مشکل دیگر سبب شد تا سال گذشته‌ خورشیدی، «کمیته‌ی سرسبزی و توسعه دانشگاه بامیان» ایجاد شد. این کمیته توسط هیأت رهبری، جمعی از استادان و کارمندان اداری این دانشگاه، به هدف نهادینه ساختن کارهای رضاکارانه، ترویج فرهنگ نیکوکاری و همین‌طور تلاش برای مردمی شدن فعالیت‌های مربوط به حمایت «مادی و معنوی» از نهادهای اکادمیک و به‌ویژه دانشگاه بامیان، ایجاد شده است.

مسوولان این کمیته می‌گویند که برخی چهره‌های سیاسی و همین‌طور شماری از نهادها تاکنون وعده‌ کمک‌های نقدی و غیرنقدی برای دانشگاه سپرده‌اند. این کمیته می‌گوید که هرچند مشکلات زیادی در دانشگاه بامیان موجود است؛ اما در گام نخست، تهیه آب و سرسبز ساختن فضای دانشگاه از نیازمندی‌های اولیه می‌باشد که باید به آن رسیده‌گی شود.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد