Share/Save/Bookmark

کد مطلب :84250
تاریخ انتشار : چهار شنبه 1 ثور 1400 ساعت : 13:38:13

آزمایشگاه کرونا میدان هوایی از مشاور غنی است

یک آزمایشگاه وابسته به مشاور رییس‌جمهور مرکز انحصاری آزمایش کرونای مسافران را در میدان هوایی کابل ایجاد کرده‌است.
در سندی که به طلوع‌نیوز رسیده‌است مسؤولان میدان هوایی بین المللی حامد کرزی از شرکت‌های هوایی خواسته‌اند مسافرانی که به کشورهای عربی سفر می کنند تنها باید نتیجه آزمایش آزمایشگاهی را داشته باشند که مالک آن مشاور امور صحی رییس‌جمهور است.

اما رییس کمیسیون شکایت‌های مجلس نمایندگان می‌گوید که این تصمیم ریاست‌جمهوری انحصار کامل ازسوی یک شرکت است و نقض آشکار قانون پنداشته می‌شود.
خدیجه امین که چندی پیش از کابل به دبی سفر کرد می‌گوید با آن که در یکی از آزمایشگاه‌های خصوصی آزمایش کرونا داده بود اما مسؤولان شرکت هوایی در میدان هوایی از او خواستند که به غیر از نتیجه آزمایش کرونای آزمایشگاه سیتی ، آزمایش دیگری مدار اعتبار نیست.
خدیجه امین، خبرنگار گفت: «وقتی که قرار نیست تمام شفاخانه‌ها مدار اعتبار باشد باید بگویند یا همان شفاخانه ها را بند کنند که شما اجازه ندارید تست کرونا بگیرید.»

بر بنیاد این دستور رییس‌جمهور آزمایشگاه سیتی که وابسته به یکی ازمشاوران او است، آزمایش کرونای مسافرانی را انجام می‌دهد که از افغانستان به کشورهای عربی سفر می کنند.
رضوان احمدزی، رییس لابراتور سیتی و مشاور رییس‌جمهور در امور صحت عامه گفت:«جی۴۲ می خواست یک پارتنر محلی برای خود در افغانستان داشته باشد و ما در رینکینگ اول بودیم با ما تماس گرفته شد ما رفتیم به ابوظبی و قرار داد با جی ۴۲ عقد کردیم نه حکومت افغانستان.»

بر بنیاد این سند، ادارۀ میدان هوایی کابل نیز مسوولیت نظارت از آزمایش‌های کرونای مسافران را نیز تنها به آزمایشگاه سیتی داده‌است.
احمد جاوید شفایی، وارسی کننده میدان هوایی بین المللی حامد کرزی در این باره بیان داشت:«اداره هوانوردی به ریاست میدان هدایت دادند که در قسمت آوردن تسهیلات برایشان و فراهم کردن جای بخاطر فعالیت شان اجرآت داشته باشید.»
دستگیر نظری سخنگوی وزارت صحت عامه گفت:«به هرجای دنیا به جز امارات متحده عربی که سفر دارند افراد می توانند از لابراتوارهای که جواز کاری را از وزارت صحت عامه اخذ کرده اند تست بگیرند و به میدان مراجعه کنند.»

اما برخی ازنهادهای ناظرمی پرسند که چرا هیچ گونه داوطلبی برای انتخاب آزمایشگاه سیتی صورت نگرفته است، آزمایشگاهی که باری هم ازسوی وزارت صحت عامه به علت جعل کاری اخطاریه نیز دریافت کرده است؟
صادق قاری رییس کمیسیون شکایت های مجلس نمایند‌گان گفت:«در قانون اساسی انحصار در تجارت نیست و مخصوصاً در بخش صحت اینا بدون این که لابراتوار پیشرفته را بیاورند آمدند براساس یک مکتوب که از امارات امده به اداره امور پیشنهاد کرده و خواستند که انحصار شود.»
در مکتوب‌های اداره هوانوردی ملکی گفته شده‌است که این تصمیم پس از شکایت‌های امارات متحده عربی از شناسایی شمار بزرگی از مسافران آلوده به ویروس کرونا که از افغانستان رفته بودند، گرفته شده‌است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد