Share/Save/Bookmark

کد مطلب :84517
تاریخ انتشار : چهار شنبه 15 ثور 1400 ساعت : 05:35:27

اشرف غنی شروطش برای کناره گیری از قدرت را اعلام کرد

 رئیس جمهور غنی که پیش از این با تشکیل دولت موقت مخالف بود، اظهارداشت: برای موفقیت در مذاکرات صلح باید آتش‌بس برقرار شود و سپس طرفین درباره دولت موقت تصمیم خواهند گرفت.

بحث دولت موقت در افغانستان با آغاز دور دوم مذاکرات بین‌الافغانی در قطر بیش از گذشته مطرح شد و برخی نیز از سیاسیون از آن طرفداری کردند.

«اشرف غنی» رئیس جمهور نیز ماه حوت/اسفند سال گذشته در گفت‌وگوی تلفنی با بازماندگان قربانیان نیروهای امنیتی کشور در ولسوالی «غوریان» در غرب کشور گفت که طالبان روی دولت موقت را نخواهد دید.

پس از گذشت چند ماه اما اشرف غنی در مطلبی که برای روزنامه «فارین افیرز» نوشته است برای تشکیل دولت موقت در افغانستان شروطی تعیین کرده است.

وی نوشته که روند مذاکرات صلح افغانستان به یک واسطه بی‌طرف نیاز دارد و سازمان ملل می‌تواند بهترین طرف سوم در این روند باشد همچنین آتش‌بس برقرار شود و جامعه جهانی نیز برای ادامه یافتن آن نیز نظارت کند.

رئیس جمهور غنی در این مطلب با اشاره به تشکیل دولت موقت در کشور اظهارداشت که پس از بر قراری آتش‌بس، هر دو طرف درباره دولت موقت موقت تصمیم خواهند گرفت و این در صورتی است که نظام جمهوری اسلامی حفظ شود و بعد از آن نیز دولت صلح ایجاد شود.

اشرف غنی ادامه داده است که دولت انتقالی صلح برای مدت کوتاهی و تا زمان برگزاری انتخابات و تعیین رهبری جدید دولت ادامه خواهد یافت، اما پس از آن که زعیم جدید انتخاب شد، اداره صلح نیز منسوخ می‌شود.

وی در فارین افیرز تصریح کرد که در انتخابات شرکت نخواهد کرد و حتی در صورت لزوم از مقامش استعفا می‌کند.

رئیس جمهور در بخشی از این نوشته آورده است که پاکستان و طالبان تهدید روند صلح افغانستان هستند. آن‌ها فکر می‌کنند که آمریکا را شکست داده‌اند و می‌توانند از راه زور قدرت را در افغانستان کسب کنند.

«محمد نعیم» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر پیش از این گفته بود که دولت‌های موقت سابقه خوبی در زمینه حل بحران افغانستان ندارند و چنین طرحی نمی‌تواند مشکلات افغان‌ها را رفع کند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد