Share/Save/Bookmark

کد مطلب :87114
تاریخ انتشار : سه شنبه 23 سنبله 1400 ساعت : 09:14:17

ایران برای تسهیل ارسال کمک‌های انساندوستانه کشورهای مختلف به افغانستان ابراز آمادگی کرد

وزیر امور خارجه ایران آمادگی کشورش را برای تسهیل ارسال کمک‌های انساندوستانه کشورهای مختلف به افغانستان اعلام و بر ضرورت تامین کمک‌های فوری انساندوستانه و همچنین کمک به هموطنان و تشکیل دولت فراگیر در کشور تأکید کرد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بعدازظهر امروز (دوشنبه) در نشست مجازی «وضعیت بشردوستانه در افغانستان» به ریاست «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد شرکت کرد و به ایراد سخنرانی پرداخت.

وزیر امور خارجه ایران در بخشی از سخنان خود در این نشست اظهار داشت: همه ما امروز با یک شرایط جدید و چالش جدید در افغانستان روبرو هستیم و باور داریم که بخش مهمی از عامل وضعیت بی‌ثباتی، ناامنی و شرایط نابسامان کنونی در افغانستان به سیاست‌های توأم با آزمون و خطا و اشتباهات ایالات متحده آمریکا در کشور بر می‌گردد.


افغانستان امن، با ثبات و توسعه یافته فقط و فقط در سایه تشکیل دولت فراگیر ملی و متشکل از همه طرف‌ها می‌تواند ایجاد شود
امیرعبداللهیان با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها در سال های اشغال افغانستان و اکنون در نحوه خروجشان از کشور فجایعی را آفریدند که جهانیان صحنه‌هایی از آن را در فرودگاه کابل در روزهای گذشته شاهد بودند، پیام این نشست در دو سطح سیاسی و انسانی را مورد اشاره قرار داد و افزود: در سطح سیاسی این پیام واحد را باید به افغانستان صادر کنیم که افغانستان امن، با ثبات و توسعه یافته فقط و فقط در سایه تشکیل دولت فراگیر ملی و متشکل از همه طرف‌ها می‌تواند ایجاد شود.

وزیر امور خارجه ایران همچنین دیدگاه کشورش در ابعاد انسانی را تشریح کرد و افزود: معتقد هستیم در ابعاد انساندوستانه، مردم، زنان و کودکان در افغانستان در سال‌های گذشته و در هفته‌های اخیر با وضعیت تاسف باری مواجه هستند و امروز جامعه جهانی موظف است و باید کمک‌های انساندوستانه فوری و سریع خود را به افغانستان ارسال کند.


آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تسهیل ارسال کمک‌های انساندوستانه کشورهای مختلف به سمت افغانستان
امیرعبداللهیان با اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تسهیل ارسال کمک‌های انساندوستانه کشورهای مختلف به سمت افغانستان، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران برای کمک به جلوگیری از ورود موج جدید پناهندگان و آوارگان افغان تمام مرزهای خودش را باز نگهداشته تا علاوه بر ارسال کمک‌های انساندوستانه به داخل افغانستان بتوانیم تجارت‌های محلی، بازارچه های مشترک و گذرگاه‌های تجاری مرزی را باز نگهداریم.

وزیر امور خارجه ایران ضمن انتقاد از اینکه جامعه جهانی نسبت به تعهدات خود در قبال رسیدگی به وضعیت آوارگان افغانستانی به خوبی عمل نکرده است، بر ضرورت تامین کمک‌های فوری انساندوستانه و همچنین کمک به مردم کشورمان و تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تاکید کرد.

امیرعبداللهیان همچنین با تاکید بر ارتباط کشورش با همه طرف‌ها در افغانستان اظهار داشت: ما در افغانستان سیاستی را دنبال می‌کنیم که علاوه بر تشکیل دولت فراگیر، افغانستانی عاری از تروریسم و مواد مخدر را شاهد بوده و مردم افغانستان خودشان بتوانند نسبت به آینده سرنوشت کشورشان تصمیم گیری کنند.

به گزارش فارس، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه امروز در نشست هفتگی با خبرنگاران گفت: جمهوری اسلامی ایران شاید جزو معدود کنشگرانی است که با همه طرف‌های فعلی در افغانستان روابط خود را دارد. البته با برخی گفت‌وگوهای فراگیرتر و با برخی محدودتر داشته است.براساس اصول خود در حوزه سیاست خارجی همواره سعی کردیم با این گروه‌ها گفت‌وگو کنیم. دور اول گفت‌وگوهای فراگیر بین الافغانی در تهران برگزار شد و سعی کردیم همه گروه‌ها را مشارکت دهیم.

وی افزود: تأکید کردیم مسیری که به برادرکشی در افغانستان بینجامد مسیر درستی نیست. تأکید کردیم افغانستان تنها راه حل صلح‌آمیز دارد و جنگ و خشونت راه‌حل نیست و کسی نمی‌تواند جنگ و خشونت را به جای گفت‌وگو بنشاند. تأکید کردیم تنها دولت فراگیر که بازتاب دهنده ترکیب قومی و جمعیتی افغانستان باشد، می‌تواند دولتی باشد که صلح پایدار و ثبات را به کشور بیاورد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد