Share/Save/Bookmark

کد مطلب :83152
تاریخ انتشار : سه شنبه 21 دلو 1399 ساعت : 18:13:00

افغانستان بیش از شش و نیم میلیون مهاجر در جهان دارد

وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان می‌گوید افغانستان بیش از شش و نیم میلیون مهاجر در جهان دارد و دومین کشور با بیشترین مهاجر پس از سوریه است.

نوررحمان اخلاقی وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان امروز (سه شنبه) در نشست پاسخدهی دولت به ملت گفت که عامل اصلی مهاجرت‌ها در بیست سال گذشته، طالبان با ایجاد ناامنی‌ها بوده است.

وزیر امور مهاجرین گفت که بیش از شش و نیم میلیون نفر از شهروندان کشور مهاجر شدند و افغانستان بعد از سوریه بیشترین تعداد مهاجر را دارد.

او بیان کرد که از این مجموع مهاجرین، حدود دو و نیم میلیون در پاکستان، دو و نیم میلیون نفر در ایران و متباقی در کشورهای اروپایی، امریکا، استرالیا، اندونیزیا ، یونان و ترکیه زندگی می‌کنند.

اخلاقی افزود: در حال حاضر حدود دو و نیم میلیون نفر از اتباع افغانستان در سه حالت - داشتن کارت های آمایش، پاسپورت و فاقدین مدرک در ایران بسر می برند که از این شمار یک میلیون و ۴۷۰ هزار تن آنان دارای مدرک، حدود ۹۵۰ هزار تن دارای کارت آمایش، ۴۵۰ هزار تن دارای پاسپورت خانوار و ۷۰ هزار تن دارای پاسپورت اقامت طویل مدت و اقامت هستند.  

اخلاقی گفت که وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان امسال توانسته کارت های مهاجرین مقیم ایران را برای یکسال تا ختم ۱۳۹۹ تمدید نماید و همچنان روند تمدید پاسپورت های خانوار مهاجرین از ۱۵ دلو سال روان آغاز و قرار است تا آخر سال ۱۴۰۰ تمدید شود.

وزیر امور مهاجرین وعودت کنندگان شمار مهاجرین افغان درپاکستان را دو و نیم میلیون نفر عنوان کرد و گفت که آنان نیز در سه دسته، دارندگان کارت مهاجرت در حدود یک میلیون و ۴۲۲ هزار و ۵۸۸ نفر، دارندگان کارت شهروندی افغانستان، حدوداً ۸۷۹ هزار و  ۱۹۸ نفر و فاقدین مدرک، که مقامات پاکستانی آمارشان را حدوداً ۵۰۰ هزار تن ذکر می کنند.

اخلاقی، گفت که شمار مهاجران افغان در کشورهای اروپایی حدود ۷۰۹ هزار و ۵۴۹ نفر می باشند و این وزارت برای رسید‌گی و مدیریت مهاجران در آن کشورها بر اساس اعلامیه ها و تفاهمنامه های مشترک موجود، زمینه پذیرش و تنظیم بازگشت آنان را دنبال می کند.

اخلاقی، افزود که اکنون حدود ۲۰۰ هزار مهاجر افغان در ترکیه زندگی می کنند و به منظور رسیدگی به وضعیت آنان وزارت خواهان یک مکانیزم تفاهم شده میان دو کشور می باشد که متن ابتدایی یک اعلامیه مشترک از جانب افغانستان ترتیب و به جانب ترکیه ارسال گردیده است.

او عنوان کرد: در سال مالی ۱۳۹۹ حدود ۸۵۰ هزار نفر از مجموع کشورهای میزبان به وطن بازگشتند و به نیازمندترین آنان نیز کمک شده است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد