Share/Save/Bookmark

کد مطلب :83232
تاریخ انتشار : دوشنبه 27 دلو 1399 ساعت : 18:17:53

دیدار رییس آکادمی علوم افغانستان با معاون علمی و فناوری رییس جمهور ایران

رییس آکادمی علوم افغانستان با معاون علمی و فناوری رییس‌ جمهور ایران دیدار و گفتگو کرد. دوطرف در این دیدار بر افزایش روابط علمی و فناوری بین دو کشور تاکید کردند.

عبدالظاهر شکیب رییس آکادمی علوم افغانستان و سورنا ستاری معاونت علمی و فناوری رییس‌ جمهور ایران به هدف بررسی شرایط توسعه روابط دوجانبه میان دو کشور و شکل‌گیری همکاری‌ها برای انجام پروژه‌های دو کشور برای گسترش زبان فارسی در دنیا دیدار و گفت‌وگو کردند.

معاون علمی و فناوری رییس‌ جمهور ایران در این دیدار با ارائه گزارشی از روند شکل‌گیری زیست‌بوم فناوری و نوآوری در ایران، گفت: این زیست‌بوم تلاش می‌کند همه بازیگران عرصه علم و فناوری را را زیر یک سقف جمع کند و توانمندی نیروی انسانی خلاق را به اقتصاد و صنعت پیوند زند.

رییس بنیاد ملی نخبگان ایران همچنین با اشاره به اجرایی شدن اقتصاد دانش‌بنیان در ایران، گفت: نتیجه و دستاورد بارز این اقتصاد هر روز در زندگی مردم قابل لمس است و کاربردی عمومی در حیات روزمره دارد. این دستاوردها زندگی مردم را راحت‌تر کرده است.

ستاری در ادامه تاکید کرد: ایران کشوری درگیر با تحریم‌ها و دشمنی‌های برخی کشورها است؛ اما با وجود همه مشکلات توانستیم در روزهای بحرانی نیازهای خود را تامین کنیم. مثلا شیوع کرونا ما را به هیچ کشوری وابسته نکرد و با اتکا به توان و دانش متخصصان داخلی خود همه تجهیزات مورد نیاز در این زمینه را تولید و تامین کردیم.

رییس ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق ایران در ادامه بیان کرد: جایگاه ایران در حوزه تولید مقالات علمی رتبه ۱۵ دنیا است. البته در برخی حوزه‌های فناورانه در بین ۱۰ کشور نخست ایستاده‌ایم. باید در حوزه علوم انسانی و هنر بیشتر ورود کنیم و این حوزه را توسعه دهیم.

ستاری ادامه داد: در حال حاضر در ایران بیشتر تجهیزات لابراتوار به شکل بومی تولید می‌شود. ما نمایشگاه تجهیزات لابراتوار ایران ساخت را داریم که در حال حاضر ۱۰ هزار محصول در آن به نمایش درآمده است. ایران آماده همکاری با افغانستان در این حوزه نیز هست.

ستاری با تاکید بر اینکه ایران و افغانستان اشتراکات فرهنگی و زبان دارند، افزود: باید از این مزیت برای گسترش زبان فارسی استفاده کنیم تا زبان فارسی در جایگاه اصلی خود بایستد و در دنیا شناخته شده‌تر شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری معتقد است که اجرای طرح‌های مشترک فناورانه بین دو کشور ضروری است چون این کار به توسعه ارتباطات طرفین کمک می‌کند و به تقویت همکاری‌های دو جانبه منجر خواهد شد. تقویت ارتباطات دانشگاهی دو طرف تاثیر زیادی بر توسعه روابط میان دو کشور دارد.

ستاری با اشاره به توان ایران در تامین تجهیزات لابراتوار دانشگاه‌های افغانستان، بیان کرد: این توانمندی در ایران وجود دارد و بخش بزرگی از تجهیزات لابراتوار که در دانشگاه‌های ایران استفاده می‌شود ساخت داخل است. همه این تجهیزات با شرایط ویژه و قیمت‌هایی مناسب در اختیار کشور افغانستان نیز هست.

در ادامه عبدالظاهر شکیب رییس آکادمی علوم با ارائه توضیح مختصری از فعالیت این آکادمی، گفت: آکادمی علوم افغانستان در ۳ بخش تحقیقات علوم اسلامی، علوم طبیعی و علوم انسانی فعالیت می‌کند. در این مرکز تلاش می‌کنیم ارتباط بین‌المللی میان افغانستان و مراکز علمی منطقه و جهان را احیا کنیم.

وی همچنین بیان کرد: ایران و افغانستان دو کشور دوست و همسایه با اشتراکات فرهنگی، دینی، فرهنگی و زبان هستند که باید از این داشته‌ها برای توسعه روابط دو کشور استفاده کنیم.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد